Cхем уравнения

1) N0 → N-3 → N+2 → N+4

2) C0 → C-4 → C+4 → C+2

+1
Ответы (1)
  1. 25 сентября, 21:49
    0
    1) N2+3H2=2NH3

    4NH3+5O2=4NO+6H2O

    2NO+O2=2NO2

    2) C+2H2=CH4

    CH4+2O2=CO2+2H2O

    CO2+C=2CO