Zn->ZnSO4->ZnCl2->Zn (OH) 2->Zn (NO3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 29 ноября, 23:43
    0
    Zn + Cl2 = ZnCl2

    ZnCl2 + 2 NaOH = Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O

    Na2ZnO2 + 2 HCl = 2NaCl + H2ZnO2

    Zn (OH) 2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2H2O

    ZnSO4 + 2HNO3 = Zn (NO3) 2 + H2SO4

    3Zn (NO3) 2 + Al2O3 = 3ZnO + 2 Al (NO3) 3