S-so2--so3-h2so4-cuso4-cu (oh) 2-cucl-agcl

+3
Ответы (1)
  1. 11 июня, 22:41
    0
    1) S+O2=SO2

    2) 2SO2+O2=2SO3

    3) SO3+H2O=H2SO4

    4) H2SO4+Cu (OH) 2=CuSO4+2H2O

    5) CuSO4+2NaOH=Cu (OH) 2+Na2SO4

    6) Cu (OH) 2+2HCl=CuCl2+2H2O

    7) CuCl2+2AgNO3=2AgCl+Cu (NO3) 2