Zn->ZnO->ZnCl2->Zn (OH) 2->Na2[Zn (OH) 4]->NaCl

+3
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 02:57
    0
    2Zn + O2=ZnO

    ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2 + 2NaOH=Zn (OH) 2 + 2NaCl

    Zn (OH) 2 + NaOH=Na2[Zn (OH) 4]

    Na2[Zn (OH) 4] + 2HCl=2NaCl + Zn (OH) 2 + 2H2O