BaCl2+H2SO4-

Cu (OH) 2+HCl-

FeO+H2SO4-

NaOH+FeCl2-

+4
Ответы (1)
  1. 2 января, 08:33
    0
    BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + HCl

    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O

    FeO + H2SO4 = FeSO4 + H2O

    2NaOH + FeCl2 = Fe (OH) 2 + 2NaCl