Ca-ca (oh) 2-caco3-cao

+2
Ответы (1)
  1. 23 ноября, 03:50
    0
    1) Ca+2H2O=Ca (OH) 2+H2

    2) Ca (OH) 2+СO2=CaCO3↓+H2O

    3) CaCO3=CaO+CO2