FeCl3Fe2O3->FeCl3->Fe (NO3) 3 цепочка реакций

+1
Ответы (2)
  1. 22 сентября, 23:14
    0
    FeCl3+3NaOH=Fe (OH) 3 (осадок) + 3NaCl

    2Fe (OH) 3=Fe2O3+3H2O

    Fe2O3+6HCl=2FeCl3+3H2O

    FeCl3+3AgNO3=Fe (NO3) 3+3AgCl (осадок)
  2. 23 сентября, 00:05
    0
    Fe (OH) 3 + HCl - - > FeCl3

    2Fe (OH) 3 - - t° - - > Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HCl - - > 2FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3HNO3 - - > Fe (NO3) 3 + 3HCl