Mg (NO2) = MgCO3=MgCl2=MgOHCl=Mg (OH) 2

+3
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 00:28
    0
    Mg (NO2) 2+Na2CO3=MgCO3+2NaNO2

    MgCO3+2HCl=MgCl2+H2O+CO2

    MgCl2+KOH=MgOHCl+KCl