NaOH - - - Fe (OH) 2---Fe (OH) 3---Fe2O3---Fe---FeCL2

+5
Ответы (1)
  1. 10 сентября, 23:16
    0
    2NaOH + FeCl2 = Fe (OH) 2 + 2NaCl

    4Fe (OH) 2 + 2H2O + O2 = 4Fe (OH) 3

    2Fe (OH) 3 = t=> Fe2O3+3H2O

    Fe2O3 + 2Al = Al2O3 + 2Fe

    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2