K->KOH->Mg (OH) 2->Mg->Mg (NO3) 2->O2

Ag->Ag2O->AgOH->AgNO3->Ag

+1
Ответы (2)
  1. 12 июля, 01:08
    0
    1) K+NaOH=KOH+Na

    2) 2KOH+Mg (Cl) 2=Mg (OH) 2+2KCL

    3) Mg (OH) 2+2Li=2LiOH+Mg

    4) Mg+Cu (NO3) 2=Mg (NO3) 2+Cu

    5) 2Mg (NO3) 2⇒2Mg0+4NO2+O2

    1) 4Ag+O2=2Ag2O

    2) Ag2O+H2O=2AgOH

    3) AgOH+NaNO3=NaOH+AgNO3

    4) AgNO3+K=KNO3+Ag
  2. 12 июля, 02:15
    0
    1) 2 K + 2 H2O - > 2KOH + H2

    2KOH + MgCl2 - > Mg (OH) 2 + 2KCl

    Mg (OH) 2 - > MgO + H2O

    2MgO->2Mg + O2

    5Mg + 12HNO3 - > 5Mg (NO3) 2 + N2 + 6H2O

    2Mg (NO3) 2-> 2MgO + 4NO2 + O2

    2) 4Ag + O2 - > 2Ag2O

    Ag2O + H2O-> 2AgOH

    AgOH + HNO3 - > AgNO3 + H2O

    2AgNO3 - > 2Ag + 2 NO2 + O2