H2SO4+Fe (OH) 3=?

KOH+CuCl2=?

KOH+FeSO4=?

KOH+Fe (NO3) 3=?

KOH+AlCl3=?

KOH+Fe2 (SO4) 3=?

Na2S+AgNO3=?

NaCl+Pb (NO3) 2=?

Na2CO3+CaCl2=?

+3
Ответы (1)
  1. 14 июля, 06:49
    0
    3H2SO4+2Fe (OH) 3 = Fe2 (SO4) 3 + 6H2O

    2KOH+CuCl2 = 2KCl+Cu (OH) 2

    2KOH+FeSO4=K2SO4+Fe (OH) 2

    3KOH+Fe (NO3) 3 = 3KNO3+Fe (OH) 3

    3KOH + AlCl3 = 3KCl + Al (OH) 3

    6KOH+Fe2 (SO4) 3 = 3K2SO4+2Fe (OH) 3

    Na2S+2AgNO3 = 2NaNO3+Ag2S

    2NaCl+Pb (NO3) 2 = 2NaNO3 + PbCl2

    Na2CO3+CaCl2 = 2NaCl+CaCO3