Осуществите превращения

С - > СО2 - > СаСО3 - > Са (НСО3) 2 - > СаСО3 - > СО2 - > С

+1
Ответы (1)
  1. 19 октября, 00:29
    0
    С + O₂ = CO₂

    CO₂ + Ca (OH) ₂ = CaCO₃ + H₂O

    CaCO₃ + H₂O + CO₂ = Ca (HCO₃) ₂

    Ca (HCO₃) ₂ = CaCO₃ + H₂O + CO₂ (t)

    CaCO₃ + 2HCl = CaCl₂ + H₂O + CO

    CO₂ + 2Mg = C + 2MgO