Mg-HCI2-MgOH2 - MgSO4-Mgo

+1
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 15:13
    0
    Mg-Mg (OH) 2 - MgSO4-MgО

    1) Mg+2H2O=Mg (OH) 2+H2

    2) Mg (OH) 2+H2SO4 = MgSO4+2H2O

    3) MgSO4=MgО+SO3