Na. NaOH. Mg (OH) 2 MgO MgCo3 Mg (HCO3) 2 MgCo3

, осущ. Превращение

+2
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 17:14
    0
    1. 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

    2. 2NaOH + MgCl2 = 2NaCl + Mg (OH) 2

    3. Mg (OH) 2 + H2CO3 = MgCO3 + 2H2O

    4. MgCO3 + CO2 + H2O = Mg (HCO3) 2

    5. Mg (HCO3) 2 = MgCO3 + CO2 + H2O