S+O2=

AL+O2=

H2+O2=

P+O2=

Fe+O2=

CH4+O2=

H2S+O2=

+2
Ответы (1)
  1. 13 марта, 14:26
    0
    S+O2 = SO2

    4AL+3O2=2Al2O3

    2H2+O2=2H2O

    2P+5O2=2P2O5

    2Fe+O2=2FeO

    CH4+2O2 = CO2 + 2H2O

    2H2S+3O2 = 2SO2+2H2O