Cl2 - > HCL - > FeCl3 - > Fe (OH) 3

+4
Ответы (2)
  1. 25 сентября, 23:30
    0
    Сl2 + H2 - > 2HCl

    6HCl + Fe2O3 - > 2FeCl3 + 3 H2O

    FeCl3 + 3NaOH - > Fe (OH) 3 + 3NaCl
  2. 26 сентября, 01:43
    0
    Сl2 + H2 = 2HCl

    3HCl + Fe (ОН) 3 = FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3 КOH = Fe (OH) 3 + 3 КCl