Cu → CuO → CuCI2 → Cu (OH) 2 → CuO → Cu → CuSO4 → Cu (OH) 2

Помогите

+1
Ответы (2)
  1. 29 августа, 14:50
    0
    1. 2 Си+О2 = 2 СиО

    2. СиО + 2 НСl2 = CuCl+H2 O

    3. CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    4. Cu (OH) 2 = CuO+H2 O

    5. CuO+H2 = Cu+H2 O

    6. Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2+2H2 O

    7. CuSO4 + 2KOH = Cu (OH) 2 + K2SO4
  2. 29 августа, 17:11
    0
    2Cu + O2 - > 2CuO

    CuO + 2HCl - > CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH - > Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 - > CuO + H2O

    3CuO + 2Al - > Al2O3 + 3Cu

    Cu + 2H2SO4 - > CuSO4 + SO2 + 2H2O

    CuSO4 + 2NaOH - > Cu (OH) 2 + Na2SO4