H2+Cl2--2HCl

Mg+2HCl--MgCl2+H2

m (HCl) = 100 г

W (HCl) = 36,5%

V (Cl2) - ?

V (H2) - ?

m (Mg) - ?

+1
Ответы (1)
  1. 6 августа, 00:11
    0
    N (HCl) = (100*0.365) / 36.5=1 моль

    n (HCl) = 2n (Cl2) = 1/2=0.5 моль

    V (Cl2) = 0.5*22.4=11.2 л

    n (HCl) = 2n (Mg) = 1/2=0.5 моль

    m (Mg) = 0.5 моль*24=12 г