Cr--Cr2O3--Cr2 (So4) 3--Cr (OH) 3--Cr2O3

+2
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 02:22
    0
    4Cr + 3O2 = 2Cr2O3

    Cr2O3 + 3 H2SO4 = Cr2 (SO4) 3+3 H2O

    Cr2 (SO4) 3 + 3 NaOH = 2 Cr (OH) 3 + 3 Na2SO4

    2Cr (OH) 3=Cr2O3+3H2O