Fe FeCl3 Fe (OH) 3 Fe (SO4) 3 Fe Fe FeCl2

+4
Ответы (1)
  1. 12 ноября, 14:55
    0
    2fe+6hcl=2fecl3+3h2

    fecl3+3naoh=feoh3+3nacl

    2feoh3+3h2so4=fe2 (so4) 3+6h2o

    fe2 (so4) 3+2al=al2 (so4) 3+2fe

    Fe+2hcl=fecl2+h2