Al (oh) 3-alcl3-al (no3) 3

+1
Ответы (1)
  1. 13 января, 02:40
    0
    Al (OH) 3 + 3HCl = AlCl3 + 3H2O

    AlCl3 + 3AgNO3 = Al (NO3) 3 + 3AgCl