Ca---CaH2---Ca (OH) 2---CaSO4---Ca (NO3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 15 июня, 00:16
    0
    1) ca + h2 - > cah2 2) СаН2 + 2 Н2 О = Са (ОН) 2 + 2 Н2 3) Ca (OH) 2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O 4) CaSO4 + 2HNO3 - > Ca (NO3) 2 + H2SO4;