CaCo3 Cao CaCl2 CA CaH2 Ca3N2 CaC2

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 13:36
    0
    Caco3=cao+co2

    CaO+2hcl=Calc+h2o

    CaCl2+2Na=2NaCL+Ca

    Ca+h2=Cah2

    3Cah2+n2=Ca3n2+3h2 (nh3)