Выполнить схему : CaCl2 → Ca (OH) 2 → CaCo3 → Ca (HCO3) 2 → CaCo3 → CaCl2

+1
Ответы (1)
  1. 11 сентября, 08:03
    0
    CaCl2+2[Ag (NH3) 2]OH=Ca (OH) 2+2AgCl+4NH3

    Ca (OH) 2+CO2=CaCO3+H2O

    CaCO3+H2O+CO2=Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2=CaCO3+H2O+CO2

    CaCO3+2HCl=CaCl2+H2O+CO2