Cu - CuO - CuSO4 - Cu (OH) 2 - CuCl2

+2
Ответы (1)
  1. 30 июля, 17:54
    0
    1) 2 Сu+O2=2Cuo

    2) CuO+H2SO4=CuSO4+H2O

    3) CuSO4+2 LiOH=Cu (OH) 2+Li2SO4

    4) Cu (OH) 2+2 HCl=CuCl2+2H2O