Cu--CuO--CuCl2--Cu (OH) 2--CuO--Cu (Перетворення)

+3
Ответы (2)
  1. 13 мая, 11:23
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    CuO + Zn = ZnO + Cu
  2. 13 мая, 13:25
    0
    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+2NaOh=Cu (OH) 2+2NaCl

    Cu (OH) = CuO+H2O

    CuO+H2=Cu+H2O