Mg-MgO-Mg (OH) 2-MgCl2-Mg (OH) 2-Mg (NO3) 2

уравнения

+3
Ответы (1)
  1. 13 ноября, 07:39
    0
    2Mg + O2 = 2MgO

    MgO + H2O = Mg (OH) 2↓

    Mg (OH) 2 + 2HCI = MgCI2 + 2H2O

    MgCI2 + NaOH = Mg (OH) 2↓ + NaCI

    Mg (OH) 2 + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + 2H2O