CaCO3→CaCl2→Ca (OH) 2→CaCO3→Ca (HCO3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 9 декабря, 04:21
    0
    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

    CaCl2 + 2NaOH = Ca (OH) 2 + 2NaCl

    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2