ZnS - > Zn - > ZnCl2 - > Zn (OH) 2 - > Zn (NO3) 2 - > ZnO

+3
Ответы (1)
  1. 23 января, 11:00
    0
    ZnS+Mg=MgS+Zn

    Zn+2HCl=ZnCl2+H2

    ZnCl2+2NaOH=Zn (OH) 2+2NaCl

    Zn (OH) 2+2HNO3=Zn (NO3) 2+2H2O

    2Zn (NO3) 2=2ZnO+4NO2+O2