SO3→ZnSO4→Zn (OH) 2→ZnO

+5
Ответы (1)
  1. 9 июля, 03:55
    0
    SO3+ZnO=ZnSO4

    ZnSO4+2KOH=Zn (OH) 2+K2SO4

    Zn (OH) 2=ZnO+H2O