CuCl2 + KOH-> Cu (OH) 2 + KCl

+1
Ответы (1)
  1. 6 сентября, 09:12
    0
    CuCl2 + 2KOH = Cu (OH) 2 + 2KCl

    Cu (+2) + 2Cl (-) + 2K (+) + 2OH (-) = Cu (OH) 2 + 2K (+) + 2Cl (-)

    Cu (+2) + 2OH (-) = Cu (OH) 2