M (mg) - 2,4 г m (O2) - 142 л v (mgo) - ? (н. у)

+2
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 06:54
    0
    2Mg+O2=2MgO

    nMg=2,4/24=0,1

    nO2=142/22,4~~6,34

    mMgO=40*0,1=4. Otvet 4