KNO3 + C (графит) = KNO2 + CO2 + Q

Mg + HCl = MgCl2 + H2 + Q

Ba + HCl = H2 + BaCl2 + Q

+1
Ответы (1)
  1. 6 марта, 11:02
    0
    2KNO3 + C (графит) = 2KNO2 + CO2 + Q

    Mg + 2HCI = MgCI2 + H2+Q

    Ba + 2HCI = BaCI2 + H2 + Q