Ca - > CaO - > Ca (OH) 2 - > CaCl2 - > Ca (OH2) - > Ca (NO3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 10 февраля, 23:01
    0
    2Ca+O2=2CaO (нагревание)

    СaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HCl=CaCl2+2H2O

    CaCl2+2NaOH=Ca (OH) 2↓+2NaCl

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2H2O