Сa-->CaO-->Ca (OH) 2-->Ca (NO3) 2-->CaCO3-->CaC2

+4
Ответы (1)
  1. 19 марта, 00:12
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + Na2CO3 = 2NaOH + CaCO3

    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2

    CaCl2 + H2 = 2HCl + Ca