CuO--> CuSO4-->Cu (OH) - - >CuCl2-->Cu

+3
Ответы (1)
  1. 26 сентября, 18:20
    0
    CuO+H2SO4 = CuSO4+H2O

    CuSO4+2NaOH = Cu (OH) 2+Na2SO4

    Cu (OH) 2+2HCl = CuCl2+2H2O

    CuCl2+Zn = ZnCl2+Cu