K2SO4 wK

CaSiO wSi

Ca (OH) 2 wH

CuCl3 wCl

AgNo3 wN

+4
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 06:21
    0
    W (K) = Ar (K) * n (K) / Mr (K2SO4) * 100% = 39 * 2 / 174 * 100% = 44,83%

    W (Si) = Ar (Si) * n (Si) / Mr (CaSiO3) * 100% = 28 * 1 / 116 * 100% = 24,14 %

    W (Cl) = Ar (Cl) * n (Cl) / Mr (CuCl2) * 100% = 35,5 * 3 / 134,5 * 100% = 79,18 %

    W (N) = Ar (N) * n (N) / Mr (AgNO3) * 100% = 14 * 1 / 170 * 100% = 8,23%