Fe2 (so4) 3 - >x-> x - >fe (oh) 3

+2
Ответы (1)
  1. 5 мая, 01:26
    0
    Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 3H2O

    Fe2 (SO4) 3 + 6NaOH = 3Na2SO4 + 2Fe (OH) 3

    2Fe (OH) 3 = (t) = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 3H2 = Fe + 3H2O

    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2