Zn→zns→zno→zn (oh) 2→zncl2

+4
Ответы (1)
  1. 12 июня, 08:24
    0
    1) Zn + S = ZnS

    2) ZnS + H2O = ZnO + H2S

    3) ZnO + NaOH = Zn (OH) 2 + Na2O

    4) Zn (OH) 2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O