Сделать преобразования

ZnS-ZnO-Zn-ZnO-ZnCl2-Zn (OH) 2-Na2ZnO2

+1
Ответы (1)
  1. 2 июня, 16:02
    0
    1. 2ZnS + O2 = 2ZnO + 2SO2

    2. ZnO + H2 = Zn + H2O

    3. 2Zn + O2 = 2ZnO

    4. ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    5. ZnCl2 + 2LiOH = Zn (OH) 2 + 2LiCl

    6. Zn (OH) 2 + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O