Вычислите Mr-HNO3, CO, CO2, Al203

+4
Ответы (2)
  1. 17 марта, 02:22
    0
    Mr (HNO3) = 1+14+16*3=63

    Mr (CO) = 12+16=28

    MR (CO2) = 12+16*2=44

    MR (AL2O3) = 27*2 + 16*3=54+48=102
  2. 17 марта, 02:34
    0
    63.01 г/моль

    28.01 г/моль

    44.01 г/моль

    101.96 г/моль