H2O->H2->HCl->AlCl3->AgCl

+3
Ответы (1)
  1. 28 февраля, 03:12
    0
    1) 2 Н2O + 2Na = 2NaOH + H2

    2) H2 + Cl2 = 2HCl

    3) 6HCl + 2Al = 2AlCl3 + 3H2

    4) AlCl3 + 3AgNO3 = Al (NO3) 3 + 3AgCl