Уравните уравнения

Р2 О5+н2 о=н3 ро4

н3 ро4+zn (он) 2=zn (ро4) 2+н2 о

+3
Ответы (1)
  1. 30 января, 19:33
    0
    Р2 О5+н2 о=2 н3 ро4

    2 Н3 РО4+3Zn (OH) 2=Zn3 (PO4) 2+6H2O