Fe (OH) 3=?=FeCL3=FeCL2=Fe (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 14 июня, 10:14
    0
    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O

    2FeCl3 = 2FeCl2 + Cl2

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl