CaCo3-CaCl2-Ca-Ca (Oh) 2-CaH2

+1
Ответы (1)
  1. 4 июля, 08:03
    0
    CaCO3+2HCl=CaCl2+H2O+CO2

    CaCl2=Ca+Cl2 электролиз

    Ca+2H2O=Ca (OH) 2+H2