Fe-->Fe (OH) 3-->FeCl3-->Fe (SO4) 3-->Fe2S3

+1
Ответы (1)
  1. 1 августа, 03:06
    0
    1.4Fe+6H2O+3O2=4Fe (OH) 3.

    2. Fe (OH) 3+3HCl=FeCl3+3H2O.

    3.2FeCl3+3H2SO4=Fe2 (SO4) 3+6HCl.

    4. Fe2 (SO4) 3+3K2S=Fe2S3+3K2SO4.