S-Al2S3-H2S-SO2-SO3-CaSO4

+3
Ответы (1)
  1. 18 августа, 11:19
    0
    2Al + 3S + Al2S3

    2Al2S3 + 12HCl = 4AlCl3 + 6H2S

    2H2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O

    2SO2 + O2 = 2SO3

    SO3 + CaO = CaSO4