При взаимодействии карбоната магния с hcl выделилось 4,48 л газа. определите массу и количество вещества карбоната магния

+3
Ответы (1)
  1. 14 октября, 02:41
    0
    MgCO3 + 2HCl = MgCl2 + CO2 + H2O

    n (MgCO3) = n (CO2) = V (CO2) / Vm = 4,48/22,4 = 0,2 моль

    m (MgCO3) = n (MgCO3) xM (MgCO3) = 0,2x84 = 16,8 г