CUO---Cu--CuCl2--Cu (0H) 2--СuSO4

CuCl2--Cu--CuO--Cu (NO3) 2--Cu (OH) 2

+4
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 10:11
    0
    CuCl2 + 2Na = Cu + 2NaCl; 2Cu+O2 = 2CuO; CuO+2HNO3=Cu (NO3) 2+H2O; Cu (NO3) 2+2KOH=2KNO3+Cu (OH) 2;