M (H2SO4) = 200 г 10%

m (Zn) = 6.5 г

m (ZnSO4) = ?

+5
Ответы (1)
  1. 12 апреля, 20:41
    0
    200/100=x/10 x=20

    20/98> 6, 5/65

    6, 5/65=y/161 y=16, 1